رویترز خبر داد
افزایش ۴۲ درصدی صادرات نفت ایران به هند در ژوئن ۲۰۱۲

خبرگزاری فارس: رویترز ضمن اشاره به افزایش ۴۲ درصدی صادرات نفت ایران به هند در ژوئن 2012 متوسط صادرات نفت ایران به هند در نیمه نخست امسال را نیز 367 هزار بشکه در روز اعلام کرد که نسبت به سال قبل از آن ۴ درصد رشد داشته است.

خبرگزاری فارس: افزایش ۴۲ درصدی صادرات نفت ایران به هند در ژوئن ۲۰۱۲

به گزارش گروه اقتصاد بین الملل فارس به نقل از رویترز صادرات نفت ایران به هند در ژوئن سال جاری میلادی نسبت به ماه قبل از آن با رشد 42.5 درصدی مواجه شده است.

این در حالی است که دولت آمریکا اخیرا هند را از قانون تحریم نفت ایران معاف کرده است.

بر اساس این گزارش شرکت های پالایشگاهی هند در ماه ژوئن 346 هزار و 600 بشکه در روز نفت از ایران وارد کردند که این رقم نسبت به ماه قبل از آن 42.5 درصدی افزایش داشته است.

در عین حال واردات نفت این کشور از ایران در ماه ژوئن نسبت به مدت مشابه سال قبل 18.2 درصد کاهش را نشان می دهد.

بر اساس این گزارش در شش ماه نخست 2012 نیز متوسط صادرات نفت ایران به هند 367 هزار و 800 بشکه در روز بوده است که این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل 4 درصد رشد داشته است.

رویترز بر اساس قراردادهای منعقده ایران با شرکت های هندی پیش بینی می کند واردات نفت هند از ایران امسال 20 درصد کاهش یابد اگرچه دولت هند از تصمیم خود برای کاهش واردات از ایران تا 11 درصد خبر داده است.

ایران سومین تولید کننده بزرگ اوپک و یکی از بزرگترین تامین کنندگان نفت مورد نیاز هند به شمار می رود.

آمریکا از 28 ژوئن قانون تحریم نفت ایران را به اجرا گذاشته است. تحریم نفتی اتحادیه اروپا علیه ایران نیز از ابتدای جولای اجرایی شده است. طی این مدت 8 روزه قیمت جهانی نفت بیش از 10 دلار در هر بشکه افزایش یافته است.