سرپرست اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری اصفهان:

مترو مطمئنا از زیر میدان نقش جهان نخواهد گذشت

» سرویس: فرهنگی و هنری - میراث و صنایع دستی

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان اصفهان گفت: هرگونه تغییر در حریم مسجدجامع اصفهان باید پس از فرستادن طرح به ایکوموس و یونسكو، با موافقت آن‌ها انجام شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در اصفهان، محسن مصلحی در مسجدجامع اصفهان اظهار كرد: شهر اصفهان به توسعه‌ی همخوان با پیشرفت‌‌های موجود در دنیا نیاز دارد، اما میراث تاریخی شهر اصفهان نباید فدای توسعه‌ی شهر شود. تصمیم‌گیری در حوزه‌ی شهری باید هماهنگ و همسو انجام شود؛ ولی هیچ مجموعه‌ای نباید انتظار داشته باشد، تمام مسائل حوزه شهری با هماهنگی آن انجام شود.

او با اشاره به این‌که مشکلات شهر اصفهان را نمی‌توان با مدیریت یکپارچه رفع کرد، بیان کرد: برخی مسائل «محلی»، برخی دیگر «بخشی» و تعدادی نیز در سطح ملی باید بررسی شوند، اما میراث جهانی اصفهان باید جهانی بررسی شود و نمی‌توان به آن «محلی» نگاه کرد.

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان اصفهان با بیان این‌که نوسازی‌های انجام‌شده در میدان عتیق تنها مانع موجود برای ثبت جهانی مسجدجامع اصفهان بود، ادامه داد: طرح توسعه‌ی ضلع شمالی میدان و احداث نیم‌طبقه‌ی دوم میدان عتیق که در منظر مسجدجامع تأثیر دارد، تنها مشکلات ثبت جهانی این مسجد تاریخی بودند که شهرداری با اجرا نكردن این موارد موافقت کرده است.

مصلحی با اشاره به این‌که حساسیت زیادی درباره‌ی میراث اصفهان در سطح بین‌المللی وجود دارد، بیان کرد: این حساسیت‌ها متأسفانه در برخی اصفهانی‌ها دیده نمی‌شود که موجب شده است، میراث کهن و هویت اصفهان با نام توسعه‌ی کوتاه‌مدت و بخشی، از بین برود یا در معرض خطر قرار گیرد.

وی با بیان این‌که ایکوموس از مسؤولان شهر اصفهان خواسته است مطالعات درباره‌ی خط 2 مترو را به این سازمان ارسال کنند، گفت: میدان نقش جهان در فهرست آثار جهانی به ثبت رسیده است و مطالعات درباره‌ی عبور خط 2 مترو از زیر میدان نقش جهان باید در اختیار یونسکو قرار گیرد.

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان اصفهان اظهار کرد: اگر طرح شهرداری بتواند به سؤالات یونسکو درباره‌ی چگونگی عبور خط 2 مترو اصفهان پاسخ دهد، هیچ مشکلی برای اجرای این طرح وجود نخواهد داشت.

مصلحی با بیان این‌که پرونده‌ی بافت تاریخی اصفهان برای ثبت در فهرست آثار تاریخی جهان آماده شده است، افزود: بیشتر بافت تاریخی شهر اصفهان در منطقه‌ی 3 وجود دارد و با موافقت یونسکو، نخستین بافت تاریخی شهری دنیا به ثبت خواهد رسید.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به وضعیت حمل‌ونقل در اصفهان اشاره کرد و ادامه داد: هیچ فردی مدعی حمل‌ونقل شهر اصفهان با شیوه‌ی 400 سال پیش نیست، اما توسعه‌ی حمل‌ونقل نباید الزاما با تخریب میراث تاریخی همراه باشد.

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی اصفهان با اشاره به اتفاقات اخیر در مدرسه‌ی چهارباغ، گفت: مرمت‌های اتفاق‌افتاده در این مدرسه به‌منظور سامان‌دهی و زیر نظر این اداره کل انجام شده است.

مصلحی با اشاره به تأخیر رخ‌داده در مرمت برخی آثار تاریخی اصفهان، اظهار کرد: 20هزار اثر تاریخی در اصفهان وجود دارند كه هزینه‌ی نگهداری و مرمت آن‌ها بیش از 400هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود و نمی‌توان تمام بوجه‌های شهری را به حفظ این آثار اختصاص داد.

وی با بیان این‌که در سه دهه‌ی گذشته، هیچ خلاقیتی در معماری اصفهان اتفاق نیفتاده است تا نسل آینده بتواند به آن افتخار کند، تصریح کرد: با توجه به مناقشات خط 1 مترو و تجربه‌ی عبور مترو از زیر خیابان چهارباغ عباسی، با اطمینان می‌گویم مترو از زیر میدان نقش جهان نخواهد گذشت.

او اضافه کرد: دوستانی که بر این طبل می‌کوبند و بیان می‌کنند مترو باید حتما از زیر چهارباغ عبور کند، باید مطالعات خود را در این زمینه به یونسکو ارائه كنند، چراکه میدان نقش جهان یک اثر جهانی است و نمی‌توان آن را در سطح محلی بررسی کرد. با عبور مترو از زیر میدان نقش جهان و بروز کوچک‌ترین حادثه، این اثر از فهرست آثار جهانی حذف می‌شود و هیچ فردی جرأت ندارد مدال حذف نقش جهان را به سینه بزند.

انتهای پیام